Výživa

Histaminová intolerance, aneb nemůžu jíst jídlo na druhý den.

Máte trávicí a jiné problémy, když konzumujete jídlo již několikáty den? Nebo vaše trávicí a systémové problémy jsou tak nespecifické a nečitelné, že vůbec nevíte, čím to může být? Jedním z příčin může být tzv. histaminová intolerance.

Pokud trávení nefunguje úplně optimálně, zejména když dojde k patologicky zvýšené střevní propustnosti, a tak k iritaci trávení a imunitního systému, anebo i k zánětům v těle a důsledkem toho k malabsorbci minerálů a dalších živin, může tělo na tuto zátěž odpovědět sníženou produkcí enzymů, které jsou nezbytné pro dobré trávení živin. Enzymy máme pro štěpení nejen sacharidů, bílkovin a tuků, ale i dalších látek v našem organismu. Jedním z těchto enzymů trávicího traktu je enzym diaminooxidáza neboli DAO, který přeměňuje látku zvanou histamin na látku jiné chemické struktury, která nevyvolává žádnou reakci. Produkce histaminu v těle je přirozená, jelikož v těle ovlivňuje řadu pochodů mimo jiné i proces trávení díky zvýšení produkce žaludeční kyseliny nebo i jako součást imunitní reakce. Problém nastává, když je v těle přiliž velké množství histaminu a tělo jej není schopno efektivně a rychle enzymaticky přeměnit, a tak odvést z těla ven.

Histamin

Histamin nalezneme jak v potravě, tak si ho tělo vytváří samo. Tělo si jej samo vytváří právě ze zmíněných důvodů podpory produkce žaludeční kyseliny, ale produkují ho i některé bílé krvinky, které tak přímo ovlivňují rozšíření cév v organismu, aby rychleji mohly putovat tělem a likvidovat patogeny, je tedy přirozenou součástí imunitní reakce. Pokud však je imunitní reakce stimulována a je přehnaná, zejména v kontextu dalších poruch trávení, jako je například zvýšená střevní propustnost, nedostatek žaludeční kyseliny, tak je histaminu produkováno větší množství. Někdy dokonce takové množství, které tělo není schopno enzymaticky zvládnout. Nedostatek enzymu taktéž může být ovlivněn nedostatkem makroživin a mikroživin v těle, jelikož tvorba enzymů je přirozeně závislá na dostatku živin získaných z potravy.

Do tohoto procesu přichází strava. Ta sama o sobě obsahuje jak už aminokyselinu histidin, která v těle metabolizuje na histamin, tak je histamin přirozeně produkován bakteriemi vyskytujícími se na potravinách. Histamin na rozdíl však od bakterií, vysokou teplotou nezničíme, a tak ani vaření nám u některých potravin nepomůže. Které jsou to potraviny? Zejména ty, které dlouho zrají a nejsou tak čerstvé. Takže veškeré fermenty jako jsou kvašená zelenina, kefíry, drožďové pečivo, ale pečivo z kvasu, kombucha, plísňové a vyzrálé sýry, konzervované potraviny, včetně nejrůznějších omáček, dipů, pest, kečupů, majonéz, tatarek a dalších. Mezi potraviny, které mají přirozené velké množství histaminu patří červené víno, čokoláda, vyzrálé ovoce (avokádo, banány, rajčata ad.), ale i veškeré uzeniny. Jakmile je jídlo, které bylo uvařené nějakou dobu odstáté, byť jen v lednici, začínají přirozeně bakterie v jídle produkovat histamin, a tak i jídla tzv. na druhý den mohou způsobovat obtíže intolerantním jedincům. Histamin se tedy vyskytuje v řadě potravin a není lehké se mu přirozeně vyhnout.

No a jaké jsou příznaky intolerance histaminu?

Mezi časté patří nadýmání, bolesti břicha, průjem či zácpa, mimo tyto střevní obtíže se ale histaminová intolerance projevuje i komplexně například bolestí hlavy, různými druhy ekzémů a kopřivky, ucpaným nosem a rýmou, ale i svěděním očí, uší, nosu, pokožky, únavou, ale i snížením krevního tlaku, bušením srdce a nevolností případně dalšími projevy. Pokud tedy pociťujete nějaké z uvedených příznaků a máte tyto nespecifické obtíže, které by mohly souviset s konzumací výše uvedených potravin a jídel, popř. jste již trpěli záněty či jinými imunitními problémy, doporučuji probrat se svým lékařem možnost otestování se na množství enzymu DAO v organismu, který může být částečným vodítkem k tomu, zda tuto intoleranci nemáte. A jaká jsou přírodní antihistaminika? Můj oblíbený česnek, jež obsahuje quercetin, velmi silný antioxidant, ale i kurkuma, zázvor, kopřiva, aloe vera, bazalka, ale i vitamín C, který je přítomen v čerstvém ovoci a zelenině.

Zpět na články
macoto-dev