Výživa

Jaký vliv má střevní mikrobiom na naše trávení a zdraví?

Slova mikrobiom, mikrobiota, mikroflóra všechny označují obrovský soubor různých druhů mikroorganismů, zejména bakterií a kvasinek, jež sídlí na nebo i v našem organismu. Jejich počet je samozřejmě individuální, ale jedná se o miliardy a miliardy mikroorganismů, kdy konkrétně v tlustém střevě se jich nachází 1-2 kilogramy.

Jestli ne vy, tak já, když jsem to prvně slyšela, byla jsem v úžasu z tohoto obrovského množství. A tak jako jakýkoliv žijící tvor i naše mikroorganismy potřebují dodávat živiny, a tak vesele hodují na naší nestrávené potravě, která prošla až do tlustého střeva. Přičemž každý mikroorganismus „papá“ nějakou jinou složku naší nestrávené potravy, ale také produkují spousty odpadních látek.

Když se podíváme na jídelníček takového zdravě složeného mikrobiomu je to zejména vláknina, tedy to, co po natrávení naším tělem nevyužijeme. Zužitkují to tedy naše malé střevní mikroorganismy. Vláknina je samozřejmě dost široký pojem, jsou to jak nerozpustná, ale i rozpustná a fermentovatelná vláknina. Vlákninu hojně najdeme v ovoci a zelenině a různých obilovinách, zejména celozrnných, protože právě v obalu zrna se skrývá nerozpustná vláknina.

A proč vlastně vyživovat svůj mikrobiom? K čemu tedy vlastně slouží?

Když se naše benefiční (prospěšné) mikroorganismy napapají, dále tvoří pro ně často odpadní látky, které jsou pro nás často velmi důležité. Například se jedná o mastné kyseliny, hlenové látky, které vyživují sliznici našeho střeva, a tím se tak významně podílí na její funkčnosti. Správná funkčnost střeva a střevní sliznice má obrovský význam i pro imunitní systém. Střevní sliznice je totiž složena pouze z jedné vrstvy buněk. Za tenkou vrstvou epitelárních buněk střeva se nachází celá řada imunitních buněk specifické i nespecifické imunity připravena poradit si s většinou hrozeb, které proniknou. Určitá propustnost střeva je normální, nicméně právě tzv. Zvýšená střevní propustnost taktéž známá jako propustné střevo nebo „leaky gut“, může mít za následek, že k imunitnímu systému dovnitř našeho vnitřního prostředí patologicky a dlouhodobě pronikají všelijaké patogeny, nenatrávená potrava a toxiny, které stimulují imunitní systém a často ho mohou přetěžovat, a tak působit nesčetné potíže (tzv. syndrom propustného střeva).

Ve zkratce tedy imunitní systém a jeho funkce je taktéž závislá na funkčnosti střevního prostředí. Střevo a střevní prostředí je zas přímo ovlivňováno složením mikrobioty, která se uvnitř nachází. Pečovat tedy o svou mikrobiotu je nezbytnost, protože na ní v důsledku závisí i náš stav organismu (nejen trávení, ale i imunita). Pro kvalitu a správnou funkci mikrobiomu je nejzásadnější jeho četnost a hojnost, tedy abychom měli prospěšných bakterií a kvasinek hodně, ale taktéž aby byly různorodé, protože převaha pouze nějakého kmenu bakterie, či zejména kvasinky může taktéž způsobovat problémy, viz různé kvasinkové infekce, ale i nadýmání, plynatost apod.

Jak zajistíme pestrost mikrobiomu?

Zejména kvalitní a pestrou stravou bohatou na vlákninu. Mezi negativní dopady způsobené častým užíváním antibiotik patří právě nedostatečně pestrý mikrobiom, kdy prospěšných mikroorganismů po takové antibiotické léčbě velmi ubývá. Pokud je tedy nutnost antibiotika užívat jako nezbytné bych viděla alespoň suplementaci probiotik, tedy jednotlivých kmenů prospěšných mikroorganismů, abychom tak alespoň trochu obnovili hojnost i četnost mikrobiomu. Jako neposlední funkci střevního mikrobiomu, bych ráda uvedla něco, čemu říkám „střežení teritoria“. Naše mikrobiota chce samozřejmě jako jakýkoliv jiný život žít a přežít, a tak pokud do střeva pronikne nějaká patogenní bakterie či vir, dokáže ho jako přirozený strážce zlikvidovat. Tak dochází přirozené k selekci a prevenci různých kvasinkových, bakteriálních, virových infekcí, když náš mikrobiom je pestrý, hojný a silný.

Mikrobiom samozřejmě nemáme pouze střevní, ale existuje i v ústech, dále pak v uších, na kůži, ale neposledně důležitý je i vaginální mikrobiom. Každý mývá odlišné složení, ale i tak jsou často velmi provázané. V případě narušení například vaginálního mikrobiomu a častých kvasinkových infekcích pochvy je velmi pravděpodobné, že bude narušen i mikrobiom střevní a kožní. Pokud je narušení mikrobiom ústní, je taktéž pravděpodobné, že není v kondici ani mikrobiom střevní.

Vyživujte tedy nejen svoje tělo, ale i svoje přátelské mikroorganismy, jsou našimi pomocníky nejen ke zdravému trávení.

Zpět na články
macoto-dev