Výživa

Nadýmání, plynatost, nafouklé břicho, je to normální?

Každý chápeme jako normální něco jiného, pro většinu to znamená to, co je to běžné a tím pádem se s tím nemusí nic dělat. Jak to chápu já?

Norma by měla být rozhodně zdraví a cítit se ve svém těle dobře. A součástí zdravého trávení dle mého není ani nadýmání, ani plynatost či nafouklé břicho. Samozřejmě, asi každého za život někdy potkají tyto příznaky v souvislosti s nevhodnou skladbou stravy či její kombinací. Pokud se však jedná o pravidelný, popř. trvalý stav, který se jen někdy lepší a pak se zas vrátí, rozhodně bych to nebrala jako normu. Zde totiž tělo jasně říká, že něco není tak, jak by mělo.

Co tedy je nadýmání či plynatost?

Jedná se o nadměrnou tvorbu plynů v trávicím traktu. Ty samozřejmě vznikají do určité míry přirozené díky našemu střevnímu mikrobiomu a procesu kvašení, který ve střevech přirozeně vzniká. Pokud tedy nakrmíme náš střevní mikrobiom fermentovatelnou vlákninou, například větší dávkou ovoce, pak pravděpodobně dojde k tvorbě plynů. Ale toto všechno platí do určité míry. A ta míra je důležitá. Pokud totiž patologicky pravidelně po jídlech, které nemají nějakou extrémní porci vlákniny nebo sacharidů trpíme plynatostí či nadýmáním a pocity nafouklého břicha značí to trávicí obtíž, na kterou je vhodné se podívat, prozkoumat, přijít na kloub tomu, proč tady je a poté najít kroky a cesty, jak tyto obtíže eliminovat. Příčin může být celá řada. Narušení hojnosti a četnosti mikrobiomu s přemnožením kvasinek. Nedostatečná enzymatická výbava, tedy že tělo neprodukuje dostatek enzymů k natrávení potravy, ať už sacharidů, tuků či bílkovin. Příčinou mohou být i různé potravinové senzitivity či intolerance. Na příčiny je třeba se podívat v kontextu.

Co se tím kontextem zejména rozumí?

Kdy k obtížím dochází, po jídle, mezi jídly? Jsou vypozorovaná nějaké konkrétní problematické potraviny? Kromě nadýmání, vyskytují se ještě další obtíže současně či posléze? Samozřejmě nelze vynechat jako možnou příčinu i naprosto nevhodný jídelní režim a složení jídel, která jsou zamřená především na vysoce sacharidová a vysoce průmyslově zpracovaná jídla, kolové a jiné ochucené nápoje, nadmíra sladkostí, pochutin apod., konzumace jídel ve stresu, nevědomě či pozdě večer. Pokud i vy trpíte na tyto obtíže, mám pro vás tip. Zkuste si vést takový jídelní deník, kde si budete zapisovat jaké potraviny a kdy jste zkonzumovali a jak jste se kdy cítili. Zaměřte se na to, kdy vaše obtíže byly nejhorší a kdy jste cítili, že začínají. Takovýto deník či časová osa Vám může pomoci vystopovat, které potraviny či jaké režimové opatření Vám děla problém a jak na zdravé trávení.

Zpět na články
macoto-dev