Výživa

Jak mi pomůže funkční výživa a celostní přístup ke stravě, a co to vůbec je?

Funkční výživa je směr výživy orientující se zejména na individualitu každého člověka a na kontext. V rámci funkční výživy neexistuje univerzální výživový směr, který by se doporučil všem. Naopak. Funkční výživa je velmi personalizovaná a i celostní.

Naopak. Funkční výživa je velmi personalizovaná a i celostní. Jednomu může vyhovovat vitariánská - raw strava, jinému zas masová a vařená. Každý jsme individuální jedinec s jedinečnou genetickou predispozicí, máme jiné potřeby, životy a priority, proto i pro každého bude skladba ideální stravy trochu jiná. To, co však všechny doporučení funkční výživy spojuje, je zaměření se na dlouhodobé a udržitelné zdraví klienta. Tak aby se, jak žena, muž či dítě, cítilo ve svém těle co nejlépe, a aby jeho organismus netrpěl deficity makroživin ani mikroživin.

Funkční výživa však není omezená čistě a jen na potravu jako zdroj zdraví. To, co do těla přijímáme není jen potrava, ale například i patogeny a toxiny z prostředí jako jsou mikroplasty a jiné hormonální disruptory, jak už cestou trávicího systému, tak skrze pokožku těla. Vliv na naše zdraví a pohodu má mimo jiné i to, čím se obklopujeme. Tedy naše harmonické nebo neharmonické vztahy, chemické či jiné látky. Když bych to nějak shrnula, tak mezi hlavní pilíře zdraví patří zejména strava, spánek, pohyb a psychická pohoda.

Ač se tedy funkční výživa zajímá zejména o stravu a její kvalitu a výživnost, tak nelze v rámci cesty ke zdraví opomíjet ani další aspekty zdravého životního stylu. S čím tento přístup a funkční výživa může pomoci? Spektrum vlivu a možností funkční výživy je široké, protože velká část stravovacích a trávicích obtíží je možná řešit celostním přístupem ke stravě. Trávicí obtíže jako jsou potravinové intolerance a senzitivity, pálení žáhy tzv. reflux, špatné trávení jednotlivých živin, chronické průjmy, zácpy, časté záněty, bolesti hlavy, ale i hubnutí ke své zdravé váze, či jen touha se cítit lehce a zdravě díky nastavení systému ve stravovaní. Celostní přístup bych doporučila všem, jež nehledají pouze jednoduchá a dočasná řešení, ale trvalé a dlouhodobé změn.

Zpět na články
macoto-dev